مجله تندیس
مجله نشان
انتشارات آبان
انتشارات نظر
سایت رنگ

 


  استفاده از همه مطالب تنها با ذکر نام منبع: گرته (اولین نشریه تحلیلی،   پژوهشی طراحی گرافیک ایران) و نام نویسنده مجاز است.
گرته:اولین نشریه تحلیلی، پژوهشی طراحی گرافیک ایران
  آخرین به روز رسانی:1397/1/1  
ســــال هشـتـــم | پـــایـــیــز ۱۳۹۵
نقد.پژوهش  
بهاریه/ سارا ندافی

رسید مژده که ایام غم نخواهد ماند
چنین نماند و چنین نیز نخواهد ماند


امسال هم گذشت... با تمام خوبیها و بدی‌های موجود ، نگرانی‌ها و کاستی‌ها  ،حرف‌ها و کنایه‌ها... اما اتفاقات خوبی را هم شاهد بودیم.
این‌که طراحان ما تصمیم گرفتند خود را به دانش بازاریابی و استراتژی‌های بازار و دیزاین تجهیز کنند و به سمت قابلیت‌های مدیریتی حرکت کنند و فقط یک آرتیستِ شهودی بی‌پشتوانه و مطالعه  نسبت به بازار مصرف و جامعه خود نباشد.
شاهد ساختارسازی‌های غریبی بودیم و دیدیم که طراحان، گاهی اوقات با کپی کردن از سایت‌های خوب خارجی سر مشتریان را کلاه گذاشتند و بازار را آشفته‌تر کردند و مرحباها و احسنت‌های خوبی برای خود به ارمغان آوردند که بسیار هنرمندند و دیدیم که بسیاری از پیش‌کسوتان و اساتید ناب ما دلخور شدند و در گوشه ای لانه گزیدند. برخی نیز آن قدر مدرن و مینیمال شدند که نیازی به سبک‌ها و روش‌های کلاسیک و ساختار های گذشته ندیدند و آمدند با روش‌های داعشی قواعد و اصول را به بهانه بیخود بودن تخریب کردند... و فراموش کردند که پیکاسو هم اول ساختار را شناخت بعد آنرا شکست.... بگذریم حرف بسیار است و سال جدید در راه!!! ...امیدوارم که تمامی دوستان و همکاران با تجهیز خود به مطالب نوین علمی و هنری بتوانند در سال جدید جایگاه شاخص‌تر و امن‌تری را برای طراحیِ گرافیک ایران به ارمغان بیاورند و باور کنند خلاقیت تمامی ندارد و خلق و خرق متفاوتند...
پیشاپیش بهار و تحول را برای همه آرزو می‌کنم.
 

1393/12/25