مجله تندیس
مجله نشان
انتشارات آبان
انتشارات نظر
سایت رنگ

 


  استفاده از همه مطالب تنها با ذکر نام منبع: گرته (اولین نشریه تحلیلی،   پژوهشی طراحی گرافیک ایران) و نام نویسنده مجاز است.
گرته:اولین نشریه تحلیلی، پژوهشی طراحی گرافیک ایران
  آخرین به روز رسانی:1397/1/2  
سال چهارم / پرونده ی 21 : ویژه نامه لهستان
نقد.پژوهش  
ميروسلاو آدامشيک / Miroslaw Adamczyk/ گروه گرته


آدامشيک يکي از طراحان به نام لهستاني، به تاريخ 1964 در Poznan يکي از شهرهاي لهستان که زماني پايتخت اين کشور نيز بوده است متولد شد.
وي دانش آموخته ي مدرسه هنرهاي زيباي Poznan است و سال 1990 تحصيلات آکادميک خود را به همراه افتخارات فراوان در مدرسه ي پوستر Waldemar swierzy به پايان رساند.
وي در طي 16 سال گذشته در آکادمي هنرهاي زيباي Poznan گرافيک تدريس می کرد و از سال 1999 تدريس تصوير سازي و چاپ را نيز آغاز نمود. پس از دهه هاي 4و 5 قرن 20 و جنگ جهاني دوم و گسترش سوسیاليزم لهستان، پوستر وارد عرصه ي جديدي شد که آن را دوره‏ي طلايي پوستر لهستان مي‏دانند. در اين دوره پوستر تئاتر از اهميت زيادي برخوردار بود.
آدامشيک از جمله طراحان مهم اين دوره است که پوسترهاي تئاتر قابل توجهي طراحي نموده. پوسترهاي وي بسيار هارمونيک و منسجم است. او از صورت انسان و حالت آن در حال جيغ زدن بسيار استفاده ميکند. آدامشيک نيز مانند ساير طراحان لهستاني انسان را براي انسان ها و درباره ي انسان ها به تصوير ميکشد و بنا بر دلايل مختلف روانشناختي از صورت انسان در موقعيت معاصرش بهره مي برد. هدف اصلي او خلق روح انسان با توجه به مسائل تاريخي، روانشناختي و فلسفي است و به همين دليل ايده‌هاي وي به صورت تصاوير واضح، شاعرانه، مختصر و با ترکيب بند هاي بسيار ساده است.
آدامشيک ايده هايش را با تمام وجود و در کمال احساسات به تصوير مي کشد، آدم هاي ساده شده و ديگر المان هاي تصويري وي در کنار رنگ هاي تخت و دور کشي مشکي، او را از ساير طراحان متمايز مي کند وي همچنين معتقد است که پيام پوستر مهمترين جنبه آن است و تکنيک در خدمت پيام است. آدامشيک در حال حاضر در Poznan ساکن بود و به کار حرفه اي مشغول است.
از جمله مهمترين جوايز وي مي توان به First laur جايزه ي هنرمند جوان سال 1997 در بينال پوستر لهستان در katowice
مدال برنز در بينال پوستر لهستان در 1999
جايزه دوم فستيوال پوستر در 2001
جايزه بزرگ فستيوال پوستر در 2002
جايزه ي دوم بينال بين المللي پوستر تئاتر در 2003

1391/3/28