مجله تندیس
مجله نشان
انتشارات آبان
انتشارات نظر
سایت رنگ

 


  استفاده از همه مطالب تنها با ذکر نام منبع: گرته (اولین نشریه تحلیلی،   پژوهشی طراحی گرافیک ایران) و نام نویسنده مجاز است.
گرته:اولین نشریه تحلیلی، پژوهشی طراحی گرافیک ایران
  آخرین به روز رسانی:1397/1/2  
سال چهارم / پرونده ی 21 : ویژه نامه لهستان
نقد.پژوهش  
سباستين کوبيکا / sebastian kubica/ گروه گرته

طراح گرافيک/تصوير ساز

در طول سه چهار سال گذشته در سايت هاي اينترنتي يا کاتالوگ نمايشگاه اه و بينال ها به نام هايي بر مي خورم که مثل گذشته تلفظ نام شان بسيار مشکل است، ولي رنگ و بوي خاطرات آثار بزرگاني چون لنيکا، سيسلويش، اشفيرژه و ... را زنده مي کند. اين اسامي جديد را که مي خوانم، چون تکرار مي شوند، در ذهنم مي ماند، مونيکا استاروويچ، کاتارزينا دين وبل، الزبيتنا چونيا، ميشل باتوري، سياستين کوبيکا و ...
ديدن آثار سياستين کوبيکا لذت بخش است. در پوسترهايش خيلي قصه گوست. پوسترهايش نقطه آغاز و پايان دارد. يعني چشم و ذهن بيننده از نقطه اي که معمولاً پايين پوستر است وارد قصه مي شود و مسير را دنبال مي کند تا آخر قصه که معمولاً بالاي پوستر است، زن هايي که به جاي شعله از دهان اژدها بيرون مي آيند، سنگ هايي که مي خواهند گربه ي آويزان را بخورند، مردي که هر چقدر پله ها را بالاتر مي رود به خط نزديکتر مي شود و نيم رخ هايي که به گونه هاي مختلف در آثار تکرار مي شوند. اين قصه گويي ها و تصوير=سازي ها ريشه هاي قدرتمندي در لهستان دارند.
مانند هر شاعري که واژگان محبوب خود را دارد، کوبيکا هم عناصر دوست داشتني اش را پيدا کرده است. نيم رخ صورت ها، سگ ها و گربه ها، نردبان ها و ... سنت هاي تصويرسازي بلوک شرق در آثارش کاملاً مشهود است. شلختگي عناصر بصري، جسارت در لکه گذاري ها، سنت روايي تصاوير و پالت رنگي خاص اين منطقه.
ارزش بصري نوشته ها و اطلاعات به عنوان بخشي از انتزاع تصاوير به شمار مي آيند. حروف در بسياري از پوسترها از برش کاغذ به دست مي آيند، به صورت مثبت، منفي و خطي به کار مي روند و معمولاً در بالا و پايين پوستر قرار مي گيرند. به دليل اندازه متفاوت حروف و مثبت و منفي بودن آنها، يک رژيم موسيقيايي مثل تق تق تق ايجاد مي کنند. نوع برش ها و دفرماسيون ها نيز بسيار شبيه آثار دوره ي آخر کلاژهاي هنري ماتيس است.
کوبيکا پوسترهاي فراواني هم درباره مشکلات و معضلات اجتماعي طراحي کرده است که بيشتر آنها را با هزينه شخصي به چاپ مي رساند. اين آثار درباره ي نابرابري هاي اجتماعي، الکليسم، تروريسم، خشونت هاي خياباني و ... هستند. پوستر هايي سفارشي نيز غالباً از طرف سالن هاي نمايش تئاتر، اپرا ها، کارگردانان سينما و ساير مراکز فرهنگي به او ارجاع مي شوند. کوبيکا در سال 2003 مدال برنز تري ينال پوستر توباما و مدال نقره در بينال پوستر لهستان در کاتوبس و در سال 2004 مدال نقره ي بي ينال ورشو را کسب کرده است. کیشیشتف ديدو کلکسيونر و گالري دار معروف لهستاني مي گويد:
«هر پوستر کوبيکا اتفاق مهمي در خيابان هاي ورشو به حساب مي آيد»

1391/3/31