مجله تندیس
مجله نشان
انتشارات آبان
انتشارات نظر
سایت رنگ

 


  استفاده از همه مطالب تنها با ذکر نام منبع: گرته (اولین نشریه تحلیلی،   پژوهشی طراحی گرافیک ایران) و نام نویسنده مجاز است.
گرته:اولین نشریه تحلیلی، پژوهشی طراحی گرافیک ایران
  آخرین به روز رسانی:1397/1/2  
شب شیوا  


 نشست شیوا 70
 

موضوع: بزرگداشت استاد قباد شیوا / ۸ بهمن ۱۳۸۹ / مکان: خانه هنرمندان

سخنرانان: آیدین آغداشلو  (طراح گرافیک، نقاش و مدرس دانشگاه)، کریم نصر (تصویرگر، نقاش و مدرس دانشگاه)، فرزاد ادیبی (طراح گرافیک و مدرس دانشگاه)، مجید کاشانی (طراح گرافیک و مدرس دانشگاه) 
طراح پوستر: مهدی فاتحی

عصر آدینه هشتم بهمن 1389، گرته در ششمین مراسم خود همراه با جمع کثیری از استادان و طراحان گرافیک، هفتاد سالگی قباد شیوا را در سالن بتهوون خانه هنرمندان ایران جشن گرفت.رامین حیدری فاروقی (کارگردان و مستند ساز) که اجرای این برنامه را به عهده داشت، آغازگر مراسم بود، سپس سعید باباوند سردبیر گرته، گزارشی از فعالیت یک سال و نیمه سایت گرته و چگونگی برگزاری برنامه شب شیوا ارایه داد .
نخستین سخنران، آيدين آغداشلو، عنوان کرد: هرآنچه درمورد قباد شيوا مي‏گويم اعتقادم است و تعارف ندارم، مقام شيوا براي من زياد بوده و هست، اگرچه در چند سال گذشته از هم دور شده‏ايم، اما اين از تحسين او نمي‏کاهد، زيرا شيوا حقي بر گرافيک ايران دارد و من بسيار از او آموخته‏ام. او جایگاه شیوا را قابل مقایسه با هیچ طراح دیگری در 50 سال اخیر ندانست و او را یکی از پنج طراح آغازگر گرافیک ایران بر شمرد. پس از نخستین سخنرانی فیلمی با کارگردانی باران صالح اعلا و سپس فیلمی ازسعید ملک درباره زندگی قباد شیوا به نمایش درآمد .

کريم نصر، سخنران بعدی بود و عنوان كرد: پيشتاز و غيرمحاسباتي بودن طراحي‏هاي قباد شيوا، مقدم بر همه خصوصيات اوست. الزما هر هنرمند خلاقي نمي‏تواند پيشتاز باشد، زيرا پيشتازي به نوعي دانايي محتاج است و افراد در موقعيت خاصي به آن مي‏رسند. هنرمند پيشتاز از دانايي گذشته، انتظارات آينده، اعتماد به نفس خدشه‏ناپدير و دل بزرگي بايد برخوردار باشد و راهي را که مطمئن است براي ديگران هموار کند .
فرزاد اديبي، نيز در بخش ديگري از اين نشست گفت: قباد شيوا اگر بزرگ است به دليل اين است كه به جوانب زندگي خود توجه دارد و انسان کاملي است. شيوا جزو ميراث فرهنگي، ملي و معنوي ماست و بايد از اين ميراث دفاع و از اين بزرگان به نيکي ياد کرد. او از طرح مداد قباد شیوا در پوستر ششمین دوسالانه طراحان گرافیک به‏عنوان دلیلی بر خلاقیت و پیشرو بودن او یاد کرد .
مجید کاشانی سخنرانی خود را با آسیب‏شناسی جوان مرگی در گرافیک ایران آغاز کرد و قباد شیوا را به دلیل آن که دچار این مساله نشد مورد تحسین قرار داد. او ازتحصیل شیوا در دانشگاه پرت در اوج شهرت و شکوفایی در سن چهل سالگی به‏عنوان اقدامی جسورانه یاد کرد .
در بخش پاياني اين مراسم شيوا در جمع حاضر شد و گفت: می دانستم که شما کار من را دوست داريد، اما امشب فهميدم که خود من را هم دوست داريد. او به طراحان جوان توصیه کرد: ملتي که تاريخ خودش را فراموش کند حتما رو به زوال است. به تاريخ احترام بگذاريد و آن را مطالعه کنيد .
در ادامه، نشان طلاي منتقدان گرته توسط استادان محمود جوادي‏پور و آيدين آغداشلو به قباد شيوا اهدا شد و از کتاب شیوا 70 که به اهتمام زهرا پاشایی و سایت گرته گرد‏آوری شده بود، رونمایی و همراه با کارت پستال‏هایی که توسط طراحان گرافیک به این مناسبت طراحی شده بود به جمع حاضران اهدا شد .

گالری تصاویر نشست