مجله تندیس
مجله نشان
انتشارات آبان
انتشارات نظر
سایت رنگ

 


  استفاده از همه مطالب تنها با ذکر نام منبع: گرته (اولین نشریه تحلیلی،   پژوهشی طراحی گرافیک ایران) و نام نویسنده مجاز است.
گرته:اولین نشریه تحلیلی، پژوهشی طراحی گرافیک ایران
  آخرین به روز رسانی:1397/1/2  
نشست گرته؛ پنج عصر  


 نشست گرته پنج عصر
 

موضوع: جشن سومین زادروز وب سایت گرته و رونمایی از کتاب سال گرته، لوگو و سایت جدید / 8 اردیبهشت 1391 / مکان: سالن استاد جلیل شهناز در خانه هنرمندان
سخنرانان: ابراهیم حقیقی (طراح گرافیک و مدرس دانشگاه)، علیرضا مصطفی زاده (طراح گرافیک و مدرس دانشگاه)، کتایون ارفعی (طراح گرافیک)، مجید کاشانی (طراح گرافیک و مدرس دانشگاه)، علی اصغر حسینی (طراح گرافیک و مدرس دانشگاه)، صالح تسبیحی (طراح گرافیک)، سعید باباوند (طراح و مدرس گرافیک)
طراح پوستر: مجید کاشانی

عصر آدینه‌ خانه‌ هنرمندان ایران هم‏زمان با روز جهانی گرافیک میزبان جشن «گرته: پنجِ عصر» بود.
در ابتدای این مراسم کتایون ارفعی ضمن تشکر از حمایت مخاطبین گرته، از تلاش های سه ساله گروه گرته سخن به میان آورد. او عنوان کرد گرته تاکنون 25 پرونده تخصصی و بالغ بر 500 مقاله در سایت خود داشته است.
ابراهیم حقیقی در باب اهمیت جایگاه نقد در زمینه گرافیک گفت: نقد و نوشته‏ های انتقادی در شعر و ادب فارسی سابقه‏ ای هزار ساله دارد، در حالی که در زمینه گرافیک نقدهای اندکی را شاهدیم که اغلب مستشرقین به رشته تحریر درآورده‌اند. در ادامه افزود: در شرایط امروز، حضور نشریه های چاپی را غنیمتی بزرگ به شمار آورد، که موجب ترغیب نویسندگان دیگر برای نگارش مطالب شده است. او عنوان کرد: سایت گرته موجب رونق گرفتن این مساله شده است و اصلا این امر را وظیفه خود به شمار می ‏آورد، از این رو، نمی‏توان این تلاش ها را نادیده گرفت. در ادامه او از تلاش‏ های هیات مدیره و شورای سیات گزاری گرته قدردانی کرد.
صالح تسبیحی گزارشی از سیاست ‏های گذشته گرته ارایه کرد و عنوان کرد گرته در آینده علاوه بر موضوع های آکادمیک به طراحی گرافیک با مخاطب عام نیز خواهد پرداخت.
علی اصغر حسینی سایت و لوگوی جدید گرته را رونمایی کرد و بخش ‌های مختلف سایت و هدف این بخش ‌های را به اختصار توضیح داد.
علیرضا مصطفی‌زاده دیگر سخنر‌ان این مراسم که به جای خالی نقدهای گرافیکی اشاره کرد . در ادامه عنوان کرد: در حال حاضر سایت گرته به مجالی برای درج مطالبی مهم در زمینه گرافیک تبدیل شده است و این موجب رفع مشکل بزرگی به نام کمبود منابع مکتوب شده است. او یکی از اتفاقات مثبت سایت گرته را انتشار کتاب سال برشمرد، که موجب برطرف شدن نیاز بسیاری از دانشجویان در تهیه پایان ‌نامه ‌هایشان شده است.
مجید کاشانی، مدیر هنری سایت گرته، در ادامه مراسم با معرفی کتاب سال گرته، اظهار کرد: این کتاب مجموعه ای از ۶۰ مقاله است که منتخبی از 500 مقاله موجود در سایت گرته است که با حساسیت تمام ویرایش شده و در اختیار مخاطبان قرار گرفته است. او در ادامه از همکاری نشر آبان برای چاپ این کتاب قدردانی کرد.
سعید باباوند بیانیه هیات داوران این جایزه را قرائت کرد. در پایان این مراسم نیز ابراهیم حقیقی، لادن رضایی، قباد شیوا و مجید کاشانی جوایز برگزیدگان را اهدا کردند. هيات داوران در بخش نقد، جوايز اول تا سوم را به ترتيب به شهاب سیاوش، مسعود مجاوری آگاه، آرمان خرمک اهدا كردند و در بخش مقالات تالیفی، جوايز برگزيدگان اول تا سوم به ترتيب به سیده سکینه حجازی، خانم شاداب دادگر و تورج صابری وند اهدا شد.

تصاویر نشست