مجله تندیس
مجله نشان
انتشارات آبان
انتشارات نظر
سایت رنگ

 


  استفاده از همه مطالب تنها با ذکر نام منبع: گرته (اولین نشریه تحلیلی،   پژوهشی طراحی گرافیک ایران) و نام نویسنده مجاز است.
گرته:اولین نشریه تحلیلی، پژوهشی طراحی گرافیک ایران
  آخرین به روز رسانی:1397/1/2  
کرسی  


 نشست کرسی
 
موضوع: خط در گرافیک / ۷ مرداد ۱۳۸۹ / مکان: مدرسه ویژه
سخنرانان: مسعود سپهر (طراح گرافیک و مدرس دانشگاه)، مریم کهوند (طراح گرافیک و مدرس دانشگاه)، دامون خانجانزاده (طراح گرافیک و مدرس دانشگاه) / دبیر: سعید باباوند (طراح و مدرس گرافیک)
طراح پوستر: آرمان خرمک
دومین نشست تخصصی گرته، هم‏زمان با آغاز همکاری وب‏سایت گرته و مدرسه ویژه بود. سعید باباوند در ابتدا اشاره کرد که سلسله نشست‏های تخصصی گرته از این پس هر ماه و متناسب با موضوع هر پرونده برگزار می‏شود.
در این نشست دامون خانجانزاده با رونمایی قلمی که برای مدرسه ویژه طراحی کرده است، بخش اول برنامه را به انجام رساند. او با معرفی قلم ویژه، شاخصه‏های آن و توضیحی در مورد ایده‏یابی و چگونگی گسترش کار این بخش را به پایان رساند.
دومین بخش این نشست که به گفت‏و‏گوی مهمانان اختصاص داشت با سخنان مسعود سپهر آغاز شد. محور اصلی این بخش وضعیت آموزش طراحی قلم در دانشکده‏های هنری ایران بود. مسعود سپهر اشاره کرد که نداشتن رویکرد پژوهشی و فقدان شیوه مدون برای تدریس یکی از مهم‏ترین مشکلات آموزش طراحی قلم در ایران است.
مریم کهوند آموزش در دانشکده‏ها را سلیقه‏ای و بدون برنامه دانست و پیشنهاد داد که آموزش با کار گروهی همراه باشد. وی اشاره کرد که گروه‏های دانشجویی می‏بایست کار خود را در کلاس‏ها بر بازطراحی قلم‏های موجود و یا طراحی تک حرف‏ها متمرکز کنند تا کارها به نتیجه درخور برسد.
خانجانزاده مهم‏ترین معضل آموزشی را یکی بودن سرفصل خوشنویسی و طراحی حروف دانست. خانجانزاده تاکید کرد که خط نستعلیق بستر مناسبی برای آموزش طراحی فونت نیست و به همین دلیل بیشترین قلم‏های خوب بر اساس نسخ طراحی شده اند.
در پایان این نشست، جلسه پرسش و پاسخ برگزار شد.

تصاویر نشست