مجله تندیس
مجله نشان
انتشارات آبان
انتشارات نظر
سایت رنگ

 


  استفاده از همه مطالب تنها با ذکر نام منبع: گرته (اولین نشریه تحلیلی،   پژوهشی طراحی گرافیک ایران) و نام نویسنده مجاز است.
گرته:اولین نشریه تحلیلی، پژوهشی طراحی گرافیک ایران
  آخرین به روز رسانی:1397/1/2  
میراث ماندگار  


 نشست میراث ماندگار
 

موضوع: بررسی فعالیت های کانون پرورش فکری / ۱۴ مهر ۱۳۸۹ / مکان: مدرسه ویژه
سخنرانان: فرشید مثقالی (طراح گرافیک و مدرس دانشگاه)، مصطفی اوجی (طراح گرافیک و مدرس دانشگاه) و کوروش پارسانژاد (طراح گرافیک و مدرس دانشگاه) / دبیر: آرش تنهایی (طراح و مدرس گرافیک)
طراح پوستر: سامان خضر
هم‏زمان با پرونده‏ی گرافیک کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، سومین نشست آزاد گرته با عنوان میراث ماندگار در مدرسه ویژه برگزار شد. در آغاز امراله فرهادی مدیر مدرسه ویژه، پیدایش کانون را یکی از رویدادهای جریان ساز در حوزه فرهنگ، هنر و ادبیات کودکان و نوجوانان کشور دانست و آثار طراحی گرافیک کانون را به‏عنوان «میراث ماندگار تاریخ گرافیک ایران» معرفی کرد.
فرشید مثقالی از پیشگامان طراحی گرافیک و تصویرسازی ایران، اولین مدیر واحد طراحی گرافیک کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بود که با همکاری و یاران دیگر؛ عباس کیارستمی، مرتضی ممیز، ابراهیم حقیقی، مصطفی اوجی، بهرام خائف، پرویز محلاتی، محمدرضا دادگر و ... آثار درخشانی را خلق کرد.
در این نشست، فرشید مثقالی به چگونگی شکل‏گیری کانون، نحوه‏ی دعوت به کار از ایشان، شیوه‏ی همکاری با دوستان دیگر پرداخته و دوران کار در کانون را، از بهترین و دلنشین‏ترین دوران کار حرفه‏ای خود دانست. مثقالی با توضیح در خصوص چگونگی کار در آن زمان با امکانات و ابزار محدود و کمبودها، بازده کار کانون را چه در حوزه طراحی گرافیک، چاپ، نشر و چه در تشکیل و توسعه کتابخانه‏های بی‏شمار، درخشان توصیف کرد.
مصطفی اوجی نیز با اشاره به چگونگی آغاز همکاری‏اش با کانون و فرشید مثقالی به‏عنوان مدیر آتلیه گرافیک، به نوآوری‏ها و خلاقیت‏هایی که در کار ایجاد می‏کردند، پرداخته و راحتی و روانی در تصمیم‏گیری‏های نهایی را ستایش کرد. اوجی در ادامه صحبت‏هایش به طراحی‏های عناوین پوسترها و آثار کانون با قلم‏های ابتکاری و نو پرداخته و تأکید کرد؛ در آن زمان که تنها یک قلم «زر» وجود داشت طراحان کانون پیش درآمد طراحی قلم‏های فارسی بسیاری را آغاز کردند.
کوروش پارسانژاد، مدیر فعلی واحد طراحی گرافیک کانون، با اشاره به افت وخیزهایی که با پیروزی انقلاب اسلامی ایران و سپس جنگ تحمیلی برای کانون پدید آمد گفت؛ علیرغم سابقه درخشان و گستردگی که کانون در سال‏های پیش از انقلاب بدست آورده بود، اما برای مدت چند سال تا پایان جنگ همه چیز افت کرد. اما خوشبختانه دوباره به کارش ادامه داد.
پارسانژاد در بخش دیگری از سخنان خود اعلام کرد؛ در حال حاضر، کانون سالانه حدود 100 عنوان کتاب تولید می‏کند که واحد طراحی گرافیک کانون هم وظیفه‏اش طراحی و آماده‏سازی همین تولیدات و برخی تولیدات دیگر مانند پوستر، CD ، انیمیشن و... است.

تصاویر نشست