مجله تندیس
مجله نشان
انتشارات آبان
انتشارات نظر
سایت رنگ

 


  استفاده از همه مطالب تنها با ذکر نام منبع: گرته (اولین نشریه تحلیلی،   پژوهشی طراحی گرافیک ایران) و نام نویسنده مجاز است.
گرته:اولین نشریه تحلیلی، پژوهشی طراحی گرافیک ایران
  آخرین به روز رسانی:1397/1/2  
فاصله میان دو حرف  


 نشست فاصله میان دو حرف
 

موضوع: طراحی گرافیک سوییس / ۶ آذر ۱۳۸۹ / مکان: مدرسه ویژه
سخنرانان: برونو مونگوتسی (طراح گرافیک و مدرس دانشگاه)، ساعد مشکی (طراح گرافیک و مدرس دانشگاه)
دبیر: سعید باباوند (طراح و مدرس گرافیک)
طراح پوستر: مجید کاشانی
پنجمین نشست تخصصی گرته با موضوع بررسی گرافیک سوییس و با حضور طراح بزرگ گرافیک سوییس برونو مونگوتسی در مدرسه ویژه و با خوشامدگويي و مقدمه‏ي امراله فرهادي آغاز شد.
در ابتدا، سعید باباوند با نگاهی به مساله‏ی فلسفی تفاوت میان عقل و خرد، گرافیک سوییس را هنری مبتنی بر خرد توصیف کرد و به کنکاش مسایلی چون هندسه، منطق، نظم و معیارهای حاکم بر مکتب گرافیک سوییس پرداخت.
در ادامه، ساعد مشکی با توصیف فضای حاکم بر جامعه‏ی سوییس، تاثیر متقابل فرهنگ، اجتماع، تاریخ و اندیشه‏ی سوییس بر گرافیک این کشور را مورد بررسی قرار داد. او در ادامه از هنر تایپوگرافی سوییس سخن به میان آورد و از تاثیر آن بر سایر کشورهای جهان گفت. همچنین از برونومونگوتسی به‏عنوان یکی از تاثیرگذارترین طراحان سوییس نام برد و از قدرت او در آموزش سخن گفت.
در پایان، برونو مونگوتسی، تاریخچه‏ای کلی از روند تاریخ گرافیک سویسی با تمرکز بر مساله‏ی تایپ،تایپوگرافی و طراحی فونت را ارایه کرد. او در ادامه از وضعیت امروز، روند طراحی گرافیک معاصر، آموزش و فعالیت‏های حرفه‏ای در سوییس را برای حاضران سخن گفت. همچنین از طراحی و استفاده گسترده فونت هلوتیکا در طراحی گرافیک سوییس در گذشته گفت. در انتهای این نشست، چند تن از حضار به بیان نظرها و طرح پرسش‏های خود پرداختند.

تصاویر نشست