مجله تندیس
مجله نشان
انتشارات آبان
انتشارات نظر
سایت رنگ

 


  استفاده از همه مطالب تنها با ذکر نام منبع: گرته (اولین نشریه تحلیلی،   پژوهشی طراحی گرافیک ایران) و نام نویسنده مجاز است.
گرته:اولین نشریه تحلیلی، پژوهشی طراحی گرافیک ایران
  آخرین به روز رسانی:1397/1/2  
واحه‌ای در لحظه  


 نشست واحه‌ای در لحظه
 

موضوع: عکاسی و گرافیک / ۵ مرداد ۱۳۹۰ / مکان: مدرسه ویژه
سخنرانان: امراله فرهادی (طراح گرافیک و مدرس دانشگاه)، داریوش کیانی (عکاس)، پریسا تشکری (طراح گرافیک و مدرس دانشگاه)/ دبیر: مهدی فرشید فر (عکاس)
طراح پوستر: علی اصغر حسینی
نهمین نشست گرته، با موضوع عکاسی و گرافیک و تاثیر این دو هنر برهم با معرفی مهمانان توسط مهدی فرشید‌فر آغاز شد.
در ابتدا امراله فرهادی با نمایش آثار شرکت آوازه و توضیح مختصری از شیوه تصویرگری و عکاسی در این آثار به‌طور مختصر تاریخچه‌ای را از چگونگی ورود عکاسی به دنیای تبلیغات ارائه داد. او از مشکلات زیاد در گذشته، برای اجرای ایده‏های تبلیغاتی سخن گفت.
در ادامه پریسا تشکری با نمایش نمونه‌هایی از آثار خود که با عکاسی کامل شده بود پرداخت. او ضمن بیان این‌که در اکثر آثارش به عکاسی می‌پردازد، گفت: هنگام استفاده از عکس‌های آرشیوی باید طراح با ترفندهای خاص کاری خود، عکس آرشیوی را از آن خود کند. به این ترتیب استفاده از عکس‌های آرشیوی در کار، کمتر در به چشم می‌آید و بیننده احساس نمی‏کند که این عکس را قبلا دیده است.
داریوش کیانی با نمایش نمونه‌ای از آثارش به شیوه‌ی برقراری ارتباط بین عکاس و طراح گرافیک اشاره کرد و از عدم ارتباط درست بین این دو گروه اعلام نارضایتی کرد. او افزود: پیدا کردن زبان مشترک بین طراحان گرافیک و عکاسان راه‌حلی است که هم باعث بهبود کار طراحان می‌شود و هم باعث پیشرفت کار عکاسان. در ادامه او چند نمونه از آثار عکاسی تبلیغاتی خود را به نمایش گذاشت و درباره تکنیک‏های عکاسی آن‏ها سخن گفت.
در ادمه مهدی فرشیدفر درباره عکاسی تبلیغاتی و تکنیک‏های دیجیتال کامپوزیت سخن گفت و چند نمونه از آثارش که به همین شیوه بود را به نمایش گذاشت.
در این نشست به بررسی تاریخی ورود عکاسی به تبلیغات و گسترش آن تا به امروز در گرافیک فرهنگی و تجاری، علل عدم استفاده از عکس توسط طراحان حرفه‌ای، معرفی آثار شاخص که با عکس کار شده‌اند، بررسی و آسیب‏شناسی ارتباط عکاس و مدیر هنری و نقد و بررسی استفاده از عکس‌های آرشیوی پرداخته شد. در آخر جلسه پرسش و پاسخ با سخنرانان برگزار شد.

تصاویر نشست